Relaks
Dobry dzień. Rano było otwarcie ofert na przebudowę bieżni. Są dwie oferty, obie zawierają Mondo, obie też mieszczą się w granicach możliwości finansowych. 3 050 000 i 3 213 000 - to proponowane ceny. Któraś z tych firm dostanie zlecenie, choć najpierw będzie pewnie pałowanie między nimi, bo zlecenie jest tylko jedno. Tak naprawdę, mało ważne kto wygra. Ważne, że za mniej więcej miesiąc, w czerwcu, zacznie się inwestycja, którą 28 lat temu obiecał naczelnik Andrzej Wojciechowski młodemu, obiecującemu sprinterowi Darkowi Gapińskiemu z goleniowskiego LO, uczniowi klasy IIIc.
Jest jeszcze koncepcja nowego zagospodarowania parku przy Szczecińskiej. Zamiast dziadowskiego asfaltu z czasów, kiedy chodziłem do szkoły podstawowej - ścieżki biegowe o różnej nawierzchni: asfaltowe, z zagęszczonych zrębków drewnianych, może jeszcze coś innego. Do tego oświetlenie, systemy pomiaru czasu, elektroniczny nadzór nad bezpieczeństwem w parku. Może w określeniu Central Park jest trochę przesady, ale na pewno nowa jakość w porównaniu do dzisiejszego dziadostwa.
A potem ma być także zagospodarowanie lasu za starym liceum: wyrównanie nawierzchni ścieżek, przycięcie gałęzi, odstrzelenie plączących się tam żuli. Coś w rodzaju parku leśnego, który miastu na pewno jest cholernie potrzebny, o czym świadczą ludzie już dziś tam chętnie się przechadzający i biegający.
Spytałem Banacha, czy zna leśne tereny w pobliżu Goleniowa, ich potencjał i urok. Nie zna, bo skąd ma znać? Umówiliśmy się, że wybierzemy się na przebieżkę któregoś dnia, chce się przebiec w rejon Góry Lotnika.
Pisząc pracę nt. potencjału turystycznego gminy Goleniów i jej infrastruktury przekonuję się z każdym kolejnym rozdziałem i przeprowadzoną ankietą, że ani mieszkańcy, ani władze nie doceniają potencjału i uroku gminy. Młodzi chcą rozrywki, rodzice lepszych placówek oświatowych dla swoich pociech, starsi instytucji dla dorosłych.. Ale wszyscy zgodnie zaznaczają, że największymi atutami gminy są tereny atrakcyjne dla inwestorów i bogactwo walorów przyrodniczych.. jedynie turyści, którzy odwiedzili naszą gminę dostrzegają potencjał walorów przyrodniczych, zaznaczając przy tym że infrastruktura przydrożna czyli oświetlenie, parkingi, pobocza, ścieżki rowerowe czy wiaty postojowe są główną wadą hamującą ekspansję turystyki na terenie gminy. No, jeszcze szereg słabych stron wychwyciłam, ale wniosek jest jeden: potencjał jest, ale nie wykorzystany odpowiednio. PS. Kto chce, ten zawsze znajdzie swoje uroczysko na terenie gminy. Tylko niestety nie każdy szuka. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń